top of page

 

ДО 2-3 років у малят з'являються всі молочні зуби, і дитина може й повинна добре освоїти й закріпити навичку жування. Її організму потрібні тільки доброякісні продукти; кулінарна обробка повинна бути щадящою. Дуже важливий правильний підбор продуктів, що містить білок, солі кальцію, фосфору, фтору, вітаміни D, А. Корисні щільні продукти, у яких багато клітковини, наприклад: сира морквина, яблуко, шматочки свіжої капусти.
У кожної дитини є свої звички і вам доведеться зважати на них. Часто діти відмовляються їсти нелюбиму або незнайому їжу. Тут варто підти на компроміс:

- можна зменшити порцію, забравши частину гарніру,
- нарізати бутерброд або яблуко на кілька частин,
- попросити дитину тільки спробувати страву,
- замаскувати незнайому їжу вже знайомою.

 

НА ЩО ТРЕБА ЗВЕРТАТИ УВАГУ ПІД ЧАС ЇЖІ:


- Послідовність страв повинна бути постійною.
- Перед дитиною можна ставити тільки одну страву.
- Страва не повинна бути ні занадто гарячою, ні холодною.
- Корисно класти їжу в рот невеликими шматочками, гарненько пережовувати.
- Не треба розмовляти під час їжі.
- Рот і руки - витирати паперовою серветкою.


ЧОГО НЕ СЛІД ДОПУСКАТИ ПІД ЧАС ЇЖІ:


- Голосних розмов і звучання музики.
- Понукань, підганяння дитини.
- Насильної годівлі або догодовування.
- Осуду дитини за необережність, неохайність, неправильне використання столових приладів.
- Неестетичної сервіровки стола, некрасивого оформлення страв.

-Після закінчення їжі дитину потрібно навчити полоскати рот.


ЯК НЕ ТРЕБА ГОДУВАТИ ДИТИНИ (із книги В. Леви "Нестандартна дитина")
СІМ ВЕЛИКИХ ТА ОБОВ'ЯЗКОВИХ "НЕ"

1. Не примушувати. Зрозуміємо та запам'ятаємо: харчове насильство - одне з найстрашніших насильств над організмом й особистістю, шкода фізична і психічна. Якщо дитина не хоче їсти - виходить, їй в цей момент цє не потрібно! Якщо не хоче їсти тільки чогось певного, - виходить, не потрібно саме цього! Ніяких примусів у їжі! Ніякого "відгодовування"! Дитина не сільськогосподарська тварина! Відсутність апетиту при хворобі є знак, що організм має потребу у внутрішнім очищенні, сам хоче поголодувати, і в цьому випадку голос інстинкту вірніше будь-якого лікарського приписання.
2. Не нав'язувати. Насильство в м'якій формі: угоди, переконання, наполегливі повторення пропозиції. Припинити - і ніколи більше.
3. Не догоджати. Їжа - не засіб домогтися слухняності та не засіб насолоди; їжа - засіб жити. Здорове задоволення від їжі, звичайно, необхідно, але воно повинно відбуватися тільки від здорового апетиту. Вашими цукерками ви доможетеся тільки розпещеності й зіпсуття смаку, так само як і порушення обміну речовин.
4. Не квапити. Їжа - не гасіння пожежі. Темп їжі - справа сугубо особиста. Поспіх у їжі завжди шкідливий, а перерви в жуванні необхідні навіть корові. Якщо доводиться поспішати в школу або куди-небудь ще, то нехай дитина краще не доїсть, чим у метушні й паніці проковтне ще один недожований шматок.
5. Не відволікати. Поки дитина їсть, телевізор повинен бути виключений, а нова іграшка прихована. Однак, якщо дитина відволікається від їжі сама, не протестуйте та не підганяйте: виходить, вона не голодна.

6. Не потурати, але зрозуміти. Не можна дозволяти дитині їсти що потрапило та у якій завгодно кількості (наприклад, необмежені дози варення,морозива тощо). Не повинно бути харчових примусів, але повинні бути харчові заборони, особливо при діатезах й алергіях. Дотримання всіх інших "не" позбавить вас від безлічі додаткових проблем.

7. Не тривожитися та не тривожити. Ніякої тривоги, ні-якого занепокоєння із приводу того, чи поїла дитина вчасно та скільки. Стежте тільки за якістю їжі. Не приставайте, не запитуйте: "Ти поїв? Хочеш їсти?" Нехай попросить, нехай зажадає сама, коли захоче, так буде правильно - так, тільки так!
Якщо дитина постарше, то ви можете повідомити їй, що сніданок, обід або вечеря готова, запропонувати поїсти - все, більше нічого. Їжа перед тобою: їж, якщо хочеш.

Консультація для батьків

«Формування культури трапези»

bottom of page