top of page

Музика Моцарта – вітамін мови.

ЕФЕКТ МОЦАРТА
Про благотворний вплив класичної музики на людину говорять вже давно. Вагітним навіть радять слухати таку музику, щоб малюк добре розвивався і зміг розкрити свої таланти. А з 90-х років XX століття з'явилася просто дивовижна інформація про унікальний вплив на людський мозок музики Моцарта. Незвичайне вплив назвали ефектом Моцарта. До цих пір вчені сперечаються про природу цього явища. Тим не менш, вже зібрані дуже цікаві факти.
Одного разу вчені провели експеримент: одні рослини вони вирощували під класичну музику, інші росли в звичайній обстановці. Результат виявився вражаючим: музика, безсумнівно, вплинула на рослини самим позитивним чином, вони росли і розвивалися краще своїх немузичних побратимів.
Не дивно, що і на людський мозок музика також впливає благотворно. Дослідження показали, що будь-яка музика впливає на людський мозок. Тобто вона збуджує ту ділянку, який є слуховим центром. У деяких випадках також порушувалися ділянки мозку, пов'язані з емоціями. Але ТІЛЬКИ прослуховування музики Моцарта активізувало практично ВСЮ кору. Вчені досліджували активність мозку за допомогою магнітного резонансу. І з'ясували, що практично вся кора головного мозку починала світитися.
 «Ефект Моцарта» був випробуваний на людях. Піддослідних розділили на дві групи, і дали їм пройти тест. Після цього перша група сиділа в тиші, а друга слухала музику Моцарта. Потім їх попросили написати тест ще раз, і перша група поліпшила свої результати на 11%, а друга – на 62%. 
Секрет «Ефекту Моцарта» досі до кінця не розкритий. Вчені вважають, що ритм його творів найбільш відповідає біоритмам нашого мозку. Сила впливу музики Моцарта на головний мозок відбувається за двома напрямками: частоті зміни ритму і власне по частоті звуку.

Перше пов'язано з тим, що наш мозок має цикли у своїй роботі. Нервова система, зокрема, має ритм 20-30 секунд. Вчені припустили, що резонанс у корі мозку можуть викликати звукові хвилі, що коливаються з тією ж частотою. 
Саме в його музиці з її неповторними нюансами, переливами і перетіканням звуків 30-секундні хвилі повторюються ЧАСТІШЕ, ніж в будь-якій іншій музиці. Тобто в цій музиці витриманий заповітний 30-секундний ритм "тихо-голосно", що відповідає біоритмам нашого мозку.

З іншого боку, доведено, що найбільший резонанс у корі мозку отримують звуки високої частоти (3 000 – 8 000 гц). А твори Моцарта буквально насичені звуками високої частоти.
Високочастотна гармонізована музика з частотою від 3 000 до 8 000 Гц і вище зміцнює мікроскопічні м'язи середнього вуха, покращує слух, викликає найбільший резонанс в корі головного мозку, стимулює мислення і покращує пам'ять, допомагає при аутизмі та дислексії. Причому, розумові здібності підвищуються у всіх без винятку людей, які слухають музику Моцарта – у тих, кому музика Моцарта не подобається, і хто її дуже любить. Навіть після 5-хвилинного прослуховування фрагменту музичного твору Моцарта помітно збільшується концентрація уваги . Дослідження американських учених показали, що 10-хвилинне прослуховування фортепіанної музики Моцарта підвищує IQ людей у середньому на 8-10 одиниць.
Переважання переважно високих частот в музичних творах Моцарта несе в собі потужний енергетичний заряд не тільки для мозку, але і для всього організму в цілому. При цьому музика Моцарта не змушує мозок «перенапружуватися», клітини головного мозку «не стомлюються», розплутує складні звукові ряди, які присутні у багатьох інших творах великих композиторів, наприклад, Бетховена. Музика Моцарта дивно проста для сприйняття, легка, повітряна, у ній багато сонця, світла, безпосередності, щирості і чистоти.
Але особливо позитивно музика Моцарта впливає на дітей, не даремно деякі мами починають слухати класичну музику ще під час вагітності. Шведські вчені-медики переконані, що саме музика Моцарта допомогла різко знизити в Швеції ранню дитячу смертність.
Музика Моцарта допомагає недоношеним дітям швидше набирати вагу і робить їх сильнішими. Це було доведено результатами експериментів, проведених ізраїльськими медиками в Медичному центрі Тель-Авіва. Двадцять малюків, що народилися раніше терміну, були поділені на дві групи: одній один раз на день за 30 хвилин давали слухати твори Вольфганга Амадея Моцарта, а другий музику не програвали зовсім. Для експерименту була обрана музика Моцарта, оскільки у 1993 році в ході експерименту учні коледжу краще справлялися з просторово-тимчасовими завданнями, якщо слухали сонату австрійського композитора по 10 хвилин в день. І це явище, теж "ефекту Моцарта". Експеримент з немовлятами тривав два дні. По закінченні з'ясувалося, що після прослуховування музики діти з першої групи ставали спокійніше і витрачали менше енергії, ніж ті, хто потрапив у другу групу. Коли дитина витрачає мало енергії, йому не потрібно багато калорій для зростання; як наслідок, він швидше набирає вагу та росте.
Особливо сильно впливає ця музика на дітей - дошкільнят. Діти розвивають свій інтелект значно швидше. У США вели спостереження за дітьми протягом 5 років. У тих дітей, які відвідували уроки музики 2 роки поспіль, спостерігалося значне розвиток просторового мислення.
Перш за все, високі звуки зміцнюють мікроскопічні м'язи середнього вуха, що призводить до поліпшення слуху та мови.
Ще в середині XX століття, лікар-фониатр, оториноларинголог А. Томатіс (Франція) припустив що вухо - орган слуху, виникаюче звуковими коливаннями, здатне як маленький генератор заряджати енергією мозок, а через нього відповідно - і весь організм! Томатіс успішно досяг успіху у використанні музики навіть для корекції мовлення у дітей, а також розвитку їх здатності до комунікації.
З усієї класики талановитий дослідник особливо виділив Ст. А. Моцарта. Він знайшов, що - тональний звуковий ряд музики Моцарта найбільш близький до тембральним забарвленням людського голосу. І унікальні плавні тридцятисекундні переходи його музичних шедеврів - збігаються з біоритмами в півкулях головного мозку!
У результаті своїх досліджень Томатіс вперше ввів у вживання термін «Ефект Моцарта». Ефект полягає в тому, що діти, які слухають в ранньому віці (до трьох років) Моцарта, стають більш здатні до розвитку мислення.
Напевно, мало хто знає, що всесвітньо відомий актор Жерар Депардьє в 60-ті роки мав сильний дефект: він заїкався і мало що пам'ятав. На щастя, в його житті зустрівся лікар - оториноларинголог А. Томатіс , який визначив, що у Жерара серйозні проблеми з середнім вухом, і приписав йому... кілька місяців щоденного слухання по 2 години музики Моцарта. 
Жерар повністю позбавився від заїкання, поліпшив свою пам'ять, що дозволило йому стати великим актором. Потім він скаже: «До зустрічі з Томатісом я не міг промовити до кінця жодної пропозиції. Він допоміг надати завершеність моїм думкам, навчив мене синтезу і розуміння самого процесу мислення».
Медичні та психологічні дослідження дуже широко проводилися Д. Кемпбелл та його колегами понад 20 років поспіль. Дослідження підтвердили дуже благотворний вплив музики Моцарта на загальне здоров'я та розумові здібності людини. Саме Д. Кемпбелл ввів термін «ефект Моцарта». Причому сприятливий, терапевтична дія, за даними Д. Кемпбелла, надавала тільки музика Моцарта.
На думку авторитетних лікарів (психоневрологів, отоларингологів) світового рівня, музика Моцарта допомагає позбутися від душевних розладів, покращує слух і мову.
Зв'язок музикальності і мови цікавив учених давно. Після винаходу позитронно-емісійного томографа було зроблено відкриття, яке зараз вже вважається неспростовним фактом. Мозок музикантів містить більше нервових клітин сірої речовини. Сканування кори головного мозку показало у більшості обстежених значно перевищені розміри лівої скроневої звивини planum temporale. А planum temporale збігається з тими областями кори мозку, які відповідають за розпізнавання, сприйняття і побудова членороздільної мови — це зона Верніке і зона Брока.
Секрети цілющої сили музики Моцарта не розкриті повністю до цих пір і навряд чи коли-небудь будуть розкриті взагалі, оскільки найголовніша таємниця Музики Моцарта прихована в незбагненних людським розумом сферах...

bottom of page